wtorek, 13 grudnia 2016

Tolkin (1540) w Legitten k. Królewca

Moje niezwykłe źródło w Niemczech przesłało mi dziś dwie niespodzianki. Pierwszą jest reprodukcja karty księgi chrztów z Schönwalde k. Królewca z pięknym, wypisanym ręcznie nazwiskiem Tolckien (to wersja zapisu nazwiska Tolkien). Nie mogę niestety tego opublikować na blogu. Potrzebuję zgody Archiwum Państwowego w Lipsku.

Druga niespodzianka jest jeszcze fajniejsza! Czy wiecie, że w XV i XVI w. w całym Cesarstwie Niemieckim zbierano specjalny podatek przeciw niebezpieczeństwu tureckiemu? Po niemiecku taki podatek nazywał się Türkensteuer. W roku 1540 zbierano go w Prusach Książęcych i zachowały się spisy podatników. Wśród nich jest interesujące nas nazwisko. I oczywiście ten XVI-wieczny Tolkien ma nazwisko w najprostszej możliwej formie i mieszka koło Królewca! Oto odpowiedni wpis:
Part I: Fischhausen, Schaaken, Neuhausen, Labiau
  Name: Tolkin, Tewes 150 = Clein Frey in Legitten
Komentarz:

Tewes to dolnoniemieckie zdrobnienie imienia Matthias. 150 to pobrany podatek. Clein Frey to 'mały wolny' czyli drobny (pod względem majątkowym) wolny (pod względem prawnym) człowiek. Legitten to kolejna mała miejscowość w Prusach Książęcych (potem Prusach Wschodnich, dziś Pobiedino w Okręgu Kaliningradzkim) 

Legitten po staroprusku oznacza ziemię dobrą pod uprawę

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza