czwartek, 15 grudnia 2016

Daniel Gottlieb Tolkien
1747 (Gdańsk!) – 1813 (London, England)

Daniel Gottlieb Tolkien
Birth:  1747 - Prussia (Germany)
Death:  May 1813 - London, England
Marriage:  07 Apr 1782 - St. Sepulchre, London, England
Spouse:  Ann Austen Austin
Widzicie co znalazłem? Odkrycie stulecia! Krewny J.R.R. Tolkiena, który urodził się w... PRUSACH. Chodzi o tak zwane Prusy Zachodnie, a konkretnie o miasto... Gdańsk (Danzig)! 

Daniel Gottlieb Tolkien (1747, Gdańsk – 1813, Londyn) był bratem wspomnianego już na blogu Johna Benjamina Tolkiena (1753-1819). Być może ich ojciec (nieznany jeszcze z imienia – ale znajdę go!) przybył do Anglii z Danielem, a John urodził się już w Londynie. Dan (bo tak go w skrócie nazywano) ożenił się 7 kwietnia 1782 z Ann Austen (która była świadkiem na ślubie brata Daniela, Johna) w kościele St Sepulchre w londyńskim Holborn (pierwszy angielski kościół rodziny Tolkienów w Anglii).

Gdy Daniel ma 37 lat, rodzi się jego pierwsze dziecko – Daniel George Tolkien (1784–1815). Potem pojawia się córka, Martha Tolkien (1788–1819), syn Charles Tolkien (1789–), John Henry Tolkien (1795–1820). Tolkienowie mieszkają wtedy przy Castle Beynard w Londynie. Wkrótce rodzi się kolejna córka, Charlotte Tolkien (1797–1817) i rodzina przenosi się do dystyktu (ang. precinct) The Ward of Cheap w Londynie. Z kolei rodzi się syn, James Tolkien (1800–), a potem jeszcze Ann i Marie.

W 1803 Daniel z rodziną mieszkał przy kościele St Paul w Covent Garden, a w 1811 przy Hoxton Square 12 (12 Hoxton-sq, London). Gorliwie płacił podatki londyńskiemu fiskusowi. Zmarł w wieku 66 lat w Londynie w maju 1813 i pochowano go 2 czerwca tego roku na cmentarzu przy City Road w Londynie. Był członkiem Kościoła Wesleyańskiego (nonkonformistą). Dokument z jego pogrzebu ma następujące dane: "Piece 4333: City Road, City Road Chapel (Wesleyan), 1779-1839".

Adres pana Daniela Tolkiena w 1811

Podatek płacony przez Daniela Tolkiena w 1803
St Paul, Covent Garden
Pogrzeb Daniela Gottlieba Tolkiena

7 komentarzy:

 1. Skąd przypuszczenie, że to brat Johna Benjamina? Dlatego, że Ann Austen pojawia się jako świadek na ślubie Johna? Aż kusi by sprawdzić czy coś w Gdańsku mamy z pierwszej połowy XVIII w. i namierzyć akt urodzenia Daniela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź jest w dokumencie, o którym piszę w najnowszym wpisie na blogu. Ojcem Johna Benjamina i Daniela Gottlieba był Christian Tolkien z Gdańska

   Może to on był właścicielem antykwariatu "Tolkien" w Gdańsku!

   Usuń
 2. Tak na bardzo szybko to okazuje się, że w Archiwum Państwowym w Gdańsku troszkę się zachowało: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php?l=pl&search=1&miejscowosc=gda%F1sk&f=0&o4=4&dir44=asc Pytanie jakiego wyznania był Dan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Merlinie, pomógłbyś mi przeszukać archiwa Gdańska w poszukiwaniu Christiana Tolkiena? Kluczowe jest teraz to, gdzie on się urodził, bo Tolkienowie nie wyglądają na zasiedziałą w Gdańsku rodzinę (w dostępnych mi gdańskich źródłach jest mało o Tolkienach)

   Usuń
 3. Rzuciłem okiem czy na portalu szukajwarchiwach.pl (który jest podstawową bazą do polskich zasobów) są jakieś skany akt metrykalnych z Gdańska ale niestety nie. Niektóre były mikrofilmowane więc może są gdzieś zamieszczone skany z mikrofilmów ale trzeba by poszperać. Ostateczność to wizyta w AP w Gdańsku (ja niestety jestem z Lublina).
  Christiana teoretycznie można namierzyć przez akt urodzenia Daniela-w końcu ojciec powinien być wymieniony,a być może i skąd pochodził.
  Ostatnie zdjęcie dotyczące zgonu Daniela wygląda jak jakiś wpis w indeksie-a czy dysponujesz samym aktem? Nie wiem co prawda jak wyglądały angielskie metryki ale na zasadzie analogii do tych z naszych terenów to powinny mieć nieco więcej informacji.
  Christian Tolkien od antykwariatu z lat 1808–1817 raczej nie może być Christianem, ojcem Daniela, gdyż ten drugi powinien urodzić się w latach 20-30 XVIII w. by ok. 1747 spłodzić Daniela. Może to kolejny brat albo wnuk ale to już gdybanie.
  Zostawię maila -rhordy[małpka]gmail.com. Z zawodu jestem historykiem-archiwistą, a genealogią zajmuję się tą dotyczącą swojej rodziny ale może na coś się przydam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślałem o tym antykwariacie. Ale umiem sobie wyobrazić dziewięćdziesięciokilkuletniego starego antykwariusza :-)

   Trafiliśmy na Gdańsk, a tu tworzą się niesamowite możliwości, bo Gdańsk ma mocne archiwa. Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie coś znaleźć, Merlinie. Cieszę się, że chcesz mi pomóc. Włączam Cię do mojej drużyny poszukiwaczy :-)

   Usuń
  2. Miałeś rację. Ten Christian Tolkien okazał się raczej bratem Daniela i Johanna. Ich ojcem był Christian Tolkien senior :-)

   Usuń