czwartek, 15 grudnia 2016

John Benjamin Tolkien (1752–1819)
Moje poszukiwania przenoszę do Anglii...

English summary: My research of the beginnings of the Tolkien family name has led me to East Prussia, to the history of a small village Tolksdorf which in 15th c. was also named Tolkyn and Tolkynen (today it is Tołkiny in Poland) and to the German-Prussian farmers from 16th-18th century with the family name Tolkien/Tolckien/Tollkühn from near Königsberg. Today I have started another method of my research – I am looking for the oldest documents with the ancestors of J.R.R. Tolkien in England with hope that I will finally find out from which part of Germany the Tolkiens arrived to England (if Saxony as their homeland will be confirmed or not). I have found today document with the name of John Benjamin Tolkien (1752-1819) from Islington, London of which The Tolkien Gateway wrote already.

Moje badania historii nazwiska Tolkien są coraz bardziej zaawansowane dzięki temu, jak rozwija się dostęp do źródeł w internecie. I te badania będę kontynuował. Ale namówiony przez Michała Leśniewskiego, historyka i znanego tolkienisty, zaczynam od dziś iść w głąb genealogii samego J.R.R. Tolkiena. Czyli idę teraz "od dołu" i "od góry" mając nadzieję (coraz większą), że znajdę w XVIII lub XVII wieku ogniwo łączące Tolkienów z Anglii z Tolkienami z Prus Wschodnich. 

I już chyba dziś nie zasnę. Bo zapisałem się do płatnego serwisu Ancestry.co.uk (korzystam z 14-dniowego okresu bezpłatnego), w którym jest dostęp do akt narodzin, ślubów i akt śmierci z terenu Zjednoczonego Królestwa. I zobaczcie, co znalazłem w ciągu 5 minut szukania:


John Benjamin Tolkien (1752-1819) to prapradziadek Johna Ronalda Reuela Tolkiena (1892-1973), który mieszkał w dzielnicy Islington w Londynie. Jego nagrobek wciąż istnieje i przy kolejnej wyprawie do Anglii śladami Tolkiena będziemy chcieli go odwiedzić. O nagrobku pisze Tolkien Gateway. Oto jego fotografia pobrana z tego serwisu.


A ja szukam dalej... Życzcie mi powodzenia. A może ktoś chce pomóc?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza