czwartek, 15 grudnia 2016

Reinhold (Ronald) Tolkien w Lubece w 1699!
Tolkienowie migrują na zachód!

English summary: great discovery this evening! I have found Reinhold Tolkien from Luebeck 1699 (Jakobikirche). Do you know that Reinhold has its English equivalent? – it is Ronald. Ronald is traditional name in the family of Professor Tolkien! It is the record of Andreas Tolkien baptism in Jakobikirche, Luebeck. Maybe it was Andreas Tolkien who emigrated to England in 18th c.? I hope we can resolve this puzzle!

Nie umiem do końca odcyfrować tego zapisu (pomożecie?), ale mamy tam luterańskiego garbarza (niem. Lohgerber) Reinholda Tolkiena, która mieszka w Lubece (teren Holsztyna, blisko Dolnej Saksonii!), i który w poniedziałek 25 września 1699 w kościele Jakuba (Jakobikirche) chrzci swojego syna. Uwaga uwaga! Reinhold ma angielski odpowiednik! – to imię Ronald popularne w rodzinie Profesora Tolkiena! (geneza imion Reinhold i Ronald).


Tolkienowie z Prus Wschodnich, z okolic Królewca też oczywiście byli w tym czasie luteranami! Moja teza zaczyna się potwierdzać? Piszę od lat o tym, że pierwsi Tolkienowie pochodzili z Tołkin (Tolksdorfu), potem migrują w okolice Królewca, a potem migrują do portów hanzeatyckich aż w XVIII w. znajdują nową ojczyznę w Anglii.

Jakobikirche, Lubeka
Wydaje mi się, że mamy krewnego J.R.R. Tolkiena.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza