sobota, 20 stycznia 2018

Odnalazłem dom Tolkienów na Zaroślaku (! lub ?)

Odnalazłem dom(y) Johanna Carla Bergmanna i jego żony, Eleonory Renaty, z domu Tolkien, córki Christiana Tolkiena i siostry "Londyńskich Braci" (o Bergmannach więcej tutaj i tutaj)! Może to oznaczać, że odnalazłem dom, w którym mieszkali wcześniej Tolkienowie, gdzie urodził się Johann Benjamin Tolkien! Odnalazłem ten dom w księdze gruntowej Zaroślaka/Petershagen (AP Gd. 300,32/46 za lata 1675-1814) pod następujący adresem: Petershagen Innerhalb Reincken Gasse sinistr. lat. [Zaroślak Wewnętrzny, ul. Reincken Gasse, lewa strona].

Strona tytułowa księgi gruntowej ze spisem treści, który świetnie obrazuje, jak dzielił się Zaroślak w XVIII wieku:


Str. 30 i pierwszy zapis na temat Johanna Carla Bergmanna (z 19 czerwca 1784 roku, gdy posiadał on posesje A i B – tę ostatnią w 1814 przejął niejaki Simon Schultz). Z zapisu wynika, że może chodzić o domy przy Reinkesgasse nr 9 i 8 (patrz mapa wyżej):


Str. 34 i jeszcze wcześniejszy zapis na temat Johanna Carla Bergmanna (z 8 lipca 1777 roku, gdy posiadał on posesję B). Z zapisu wynika, że może chodzić o dom przy Reinkesgasse nr 2 (patrz mapa wyżej – jest to dom przy samym zboczu Biskupiej Górki, na którego tyłach znajdują się tereny należące do szpitala św. Gertrudy):


Moja interpretacja tych danych: Johann Carl Bergmann ożeniwszy się z Eleonorą Renatą Tolkien (córką Christiana i Anny Euphrosiny Tolkienów) w 1774 zamieszkał wraz z nią i jej rodzicami w ich domu przy Reinkesgasse nr 2 (84 wg Servis-Nummer). Ponieważ ten dom znajduje się już na zboczach Biskupiej Górki, to może tak go właśnie czasem lokowano (na Biskupiej Górce/Bischofsberg)? Dom ten przejął na własność w 1777, ale być może teściowie mieszkali tam z nim i jego rodziną. W 1784 zakupił kolejne dwa domy przy tej samej ulicy (nr 8 i 9, czyli Servis-Nummer 76-78). Domy w tej części Zaroślaka widzimy na tej grafice M. Deischa (z ok. 1765) w samym centrum, na lewo od wieży kościelnej:


Szukam dalej...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza