poniedziałek, 1 stycznia 2018

Widoki Zaroślaka i Biskupiej Górki (1765)

Uwielbiam grafiki gdańskie Daniela Chodowieckiego i często z nich korzystam na tym blogu. Opisują one miasto Michaela i Christiana Tolkienów, widoki, które na pewno mieli w sercu dwaj emigranci do Anglii, Daniel i John Benjamin Tolkienowie. Jednak dla rejonów, które w tych badaniach są najważniejsze, dla Zaroślaka i Biskupiej Górki najlepszym dokumentalistą okazał się Mateusz Deisch, artysta przybyły do Gdańska z Augsburga (wczoraj znalazłem nawet jego wpis do księgi obywatelskiej! – więcej o Deischu na Gedanopedii):

AP Gd 300,60/8 (otrzymanie prawa miejskiego 1763)
Na Polona.pl możecie obejrzeć jego niezwykły album pięćdziesięciu grafik Gdańska, które powstawały w latach 1761–1765 (czyli w czasach, gdy Daniel miał 15–19 lat, a Johann Benjamin 9–13 lat – może chłopcy biegają gdzieś i pracują wśród osób przedstawionych na rysunkach?). To tam znalazłem najciekawsze obrazy miejsc, które musiały być znane małym Tolkienom.

W latach 1744–1751 Tolkienowie mieszkali na Biskupiej Górce. To tam urodził się Daniel Gottlieb i jego siostra Anna Elisabeth:


Tutaj widzimy szczyt Biskupiej Górki i liczne domy od strony Bastionu św. Elżbiety. Wśród nich być może dom Tolkienów, a potem Bergmannów (Eleonora Renata Tolkien, po męży Bergmann mieszkała tam do późnych lat XVIII w.).


Tutaj szczyt Biskupiej Górki z terenu targów dominikańskich z Targu Węglowego (widok północno-zachodniego zwieńczenia, okolic bastionu Vigilantz).


Tutaj widać Biskupią Górkę od południa. Widać też fragmenty Zaroślaka Zewnętrznego (po lewe) i Wewnętrznego (bardziej w prawo) z wieżą kościoła Zbawiciela (a dalej i w prawo być może wieża Kunsztu Wodnego przy Bramie Wyżynnej).


A tutaj grafika powstała na Biskupiej Górce. W dole Unter den Bischofsberg, Schwarzes Meer, w dali Sandgrube, Brama Wyżynna i Główne oraz Stare Miasto.


Tutaj tzw. Zaroślak Zewnętrzny. Kto wie, może Tolkienowie mieszkali właśnie w którymś z tych domów? Kościół Zbawiciela znajdował się na Zaroślaku Wewnętrznym i ukrywa się dalej poza granicami lewej strony rysunku (a w tle widać Bramę Nizinną oraz bastion "Żubr").

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza