wtorek, 9 stycznia 2018

Kamienica Michaela Tolkiena: Grobla II nr 6
Yé, utúvienyes!

Nowe dane, nowy pomysł. Okazuje się, że kamienica Michaela Tolkiena i jego warsztat kuśnierski znajdowały się prawdopodobnie przy ulicy Grobla II nr 6 (a nie 16, jak myślałem wcześniej). Oznacza to, że ten dom niestety dziś już nie istnieje. Można go za to zobaczyć na starej pocztówce:

Czy to tutaj mieszkał mistrz kuśnierski Michael Tolkien z rodziną?

Opis domu znajduje się w spisie kamienic PAN:
O wcześniejszej zabudowie działki brak danych. W 1784 r. właścicielem nieruchomości został Georg Wilhelm König. Posesja należała w 1808 r. do wdowy Garke. W 1812 r. nowym właścicielem został Franz Christian Brunatti. W 1817 r. dom zamieszkiwał C. Reiss, handlarz skórami. W 1854 r. posesja należała do emerytowanego inspektora Lazaretu Rattera. W 1879 r. H. Prochnow wykonał projekt przebudowy przyziemia ze sklepem i zmiany szczytu kamienicy. W tym samym roku miała nastąpić nadbudowa kamienicy o kolejna kondygnację, według projektu Gelba. W 1886 r. planowano budowę oficyny tylnej. W 1878 r. i w 1900 r. posesja należała do zegarmistrza L. Laasnera (inny zapis nazwiska Laassner), a w 1918 r. do jego spadkobierców. W 1927 r. i 1939 r. działka z zabudową była w rękach handlarza wyrobów skórzanych Karla Fuhrmanna. Zabudowa działki po zniszczeniu w 1945 r. nie została odbudowana.
Podkreśliłem fakt, że w 1817 mieszkał tam handlarz skórami. Może istniała jakaś skórniczo-futrzarska tradycja tej kamienicy? Dom pasuje też dlatego, że tylko ta strona ulicy należała do Kwartału Szerokiego, w którym w ramach Trzeciego Ordynku działał Michael Tolkien. Na mapie Buhsego zaznaczyłem wszystkie domy i warsztaty kuśnierskie w Gdańsku na przełomie XVIII i XIX wieku. Zobaczcie, że kuśnierze mieli w Gdańsku swoją "wyspę" (i co ciekawe jest ona dość daleko od ulicy Kuśnierskiej, na której w tamtym czasie nie było ani jednego warsztatu kuśnierskiego):


Przypominam, że kuśnierze gdańscy należeli w XVII wieku do najważniejszych i najbogatszych cechów. Ich Dom Cechowy znajdował się na tyłach "Starej Apteki", ich kaplica cechowa w kościele św. Katarzyny i tam też miejsce pochówków (w nawie głównej i przy Kaplicy Kuśnierzy), zaś część warsztatów nad Kanałem Radunii (m.in. na Zaroślaku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz