poniedziałek, 22 stycznia 2018

Gdzie jest Tolly?
Dom Tolkienów na Zaroślaku?

Ha ha, lubię mnożyć moje teorie. Mam spis mieszkańców Gdańska z 1770, w którym znalazłem tylko obywatela i mistrza kuśnierskiego, Michaela Tolkiena. Nie znalazłem tam śladu Christiana Tolkiena ani jego syna Johanna Benjamina Tolkiena. W miejscu, gdzie spodziewałbym się tego drugiego, znalazłem Benjamina Tolkowskiego, czeladnika rzemieślniczego na ul. Świętego Ducha, a tam gdzie pierwszego,  czyli na Zaroślaku w okolicach ulicy Reinkesgasse, Christiana Schmidta... Czyżby ci Tolkienowie ukrywali się przed spisem (o tym spisie pisałem tutaj), który miał na celu wyrzucić z miasta mieszkańców z Królestwa Prus, którzy nie mieli ustalonego statusu? Schmidt to jedno z najpopularniejszych nazwisk (coś jak Underhill w Shire), a Tolkowski brzmi bardzo 'Tolkien-related'.

Ale prawda jest zapewne taka: Christian Tolkien nie posiadał obywatelstwa gdańskiego. Nie mógł zatem kupować na terenie miasta nieruchomości. Dlatego trudno znaleźć go w urzędowych dokumentach. Rzemieślnikami w rodzinie byli jego brat, Michael Tolkien (mistrz kuśnierski i obywatel) oraz Johann Carl Bergmann, zięć, który był rzemieślnikiem-stolarzem. Dlatego Bergmanna widzimy jako właściciela domów przy Reinkesgasse na Zaroślaku, w tym nr 2. Dlatego Michaela Tolkiena widzimy jako właściciela kamienicy przy Grobli II nr 6. Myślę, że starsi państwo Tolkienowie mieszkali po prostu z córkami i zięciem Johannem Carlem w znalezionym przeze mnie domu na Zaroślaku. W jego miejscu stoi dziś ta kamienica:

Źródło: Google Maps

Źródło: Fotomemoria
P. Marcin Stąporek, wielki znawca dawnego Gdańska, napisał na Forum "Dawny Gdańsk" (wpis):
Tam gdzie było Reinkegasse 1 i 2, na początku XX wieku postawiono nową kamienicę - nie wiem czy są jakieś starsze zdjęcia niż te http://fotomemoria.pl/pl/searchquery/spadzista/1/full/5?url=spadzista ale budynek istnieje do dziś, ma adres ul. Spadzista 1-2 i nad wejściem datę 1903.
Kto mieszka w tej kamienicy, może mieć pewność, że na jej miejscu stał dom, który należał do zięcia państwa Tolkienów. Istnieje dość duża szansa, że Tolkienowie mieszkali w tym miejscu już w latach 50. XVIII wieku i że tam właśnie urodził się Johann Benjamin Tolkien (1752–1819), który pochowany jest na cmentarzu Bunhill Fields w Londynie!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza