piątek, 15 września 2017

Sollau–Globuhnen–Krzyżpork
(Tolkienowie w wiekach XV–XVIII)

Moje dzisiejsze ustalenia w #TolkienAncestry

Linia Tolkienów, do której należy J.R.R. Tolkien od XV w. związana była z parafią w Krzyżporku (muszę jeszcze dowiedzieć się, jakie było wezwanie kościoła w czasach sprzed Reformacji). Gdy w XV w. w dobrach w Sollau siedział rycerz Jacob Tolk, którego herbarz Siebmachera zalicza do rodu Tolk II (Tolkien) – patrz tutaj i herb po lewej – dobra te należały do tej samej parafii (od Sollau do Krzyżporka jest ok. 5 km). W początkach XVII w. Tolkienowie są dziedzicznymi chełmińskimi sołtysami w pobliskiej wsi Globuhnen (wtedy Glabunen). Prawo chełmińskie to prawdziwy przywilej – już samo to, że Tolkienowie podlegają temu prawu (które dawało wiele swobód, świetne prawo dziedziczenia majątku itd. Dużo o tym można przeczytać w książce o prawie chełmińskim, którą w 1812 znajdujemy w antykwariacie p Christiana Tolkiena w Gdańsku) świadczy o ich szczególnej pozycji w państwie i o pochodzeniu od wolnych najpewniej nie-pruskiego pochodzenia (Prusowie podlegali prawu pruskiemu, które było dużo mniej korzystne i obciążało ludność wieloma powinnościami). Sołdy i Głobuny to ta sama parafia! (że pozwolę sobie spolszczyć te nazwy). To zaledwie 10 kilometrów!


Ciekawe, że Sollau w opisie Prus Hartknocha (z XVII w.) ma bardzo duże znaczenie: występuje na mapie dawnych Prus jako jeden z centralnych pruskich ośrodków (obok słynnego Romowego):


Muszę dowiedzieć się więcej o tym miejscu i spróbuję odnaleźć informacje o tamtejszym majątku. A tymczasem zapraszam was do przyjrzenia się mojej mapie, na której zaznaczyłem najdawniejszych Tolków, Tolkynów i Tolkienów. W szczególny sposób zaznaczyłem tam pewnych przodków gdańskich i londyńskich Tolkienów...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz