czwartek, 21 września 2017

"Dynasta z Krzyżporka", Paweł Skaliger (1534–1574)

Krzyżpork, miasteczko na historycznej Warmii, które niestety po II wojnie światowej znalazło się pod rządami Sowietów, a tym samym zostało totalnie zniszczone... 

Jednym z nielicznych sławnych, którzy związani byli z Krzyżporkiem (miasteczkiem, które w wyniku moich badań spod hasztaga #TolkienAncestry okazało się matecznikiem Tolkienów z linii J.R.R. Tolkiena) był europejski humanista, alchemik i awanturnik, urodzony w Zagrzebiu Paweł Skaliger. Wiemy, że sfałszował swoje pochodzenie i jako „margrabia Verony” przybył w 1561 do Królewca i wkradł się w łaski starego i schorowanego Księcia Prus, Albrechta. Ten podarował Skaligerowi pewien las koło Benkheim, który  zwano odtąd Lasem Skaligera (niem. Skalicher Forst). Z ziemią tą związane były dobra, do których należało miasteczko Krzyżpork. Dlatego też Skaligera nazywano odtąd „Dynastą z Kreuzburga”. 

Ze swojej pozycji ulubieńca księcia Albrechta, wziął udział w spisku, który wyszedł na jaw w 1566. Chodziło o pucz, w interesie księcia meklemburskiego, Johanna Albrechta. Trzej towarzysze Skaligera zostali skazani na śmierć. Paweł Skaliger zdołał uciec. Jego dobra zostały skonfiskowane. Podróżował jeszcze przez jakiś czas i zmarł w Gdańsku w 1574 roku.

Więcej o Skaligerze tutaj

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza