wtorek, 24 lipca 2018

Uliczka naprawdę Poślednia

Ciekawa informacja od Mariusza Golwieja z Gdańska: uliczka Letzte Gaße – Poślednia* – była tak poślednia, że gdy w połowie XIX wieku zmieniono numery domów (tzw. numery serwisowe), to Letzte nie miała już nawet przypisanych adresów. "Dom Tolkienów" miał zatem tak naprawdę adres Petershagen an der Radaune nr 28. Letzte Gaße stała się poślednią uliczką również pod takim względem. A na marginesie, najczęściej jej nazwę zapisywano tak: letzte Gaße.

W XVIII wieku w naszym domu mieszkały rodziny: artylerzysty Bergholtza, artylerzysty Tolkiena, artylerzysty Bergmanna, potem lokatorzy pastora Majewskiego, a w końcu rodzina artylerzysty Zobela. W wieku XIX w tym niewielkim domu mieszkają rodziny robotnicze. W 1849 pojawia się rodzina Neubauer i wtedy jeszcze adres brzmi Letztegasse nr 12 (stary numer serwisowy):

Z książki adresowej z 1849
Tymczasem w 1854 mamy już nową numerację, a jednocześnie letzte staje się naprawdę poślednia. Nasz dom ma teraz adres Petershagen, An der Radaune nr 28 i mieszka tam wdowa Maria Luise Musack, z domu Schimanski.

Z książki adresowej z 1854
Świetny dokument, w którym widzimy stary numer serwisowy 12, nowy numer 28, a także numer księgi hipotecznej 18 (jak można to wykorzystać? gdzie szukać takiej księgi hipotecznej?), który znamy też z księgi gruntowej Zaroślaka. 

Co ciekawe, w późniejszych księgach adresowych nazwisko wdowy brzmi Masuck.
_________________________
* pośledni – «gorszy od innych tego samego rodzaju». Ja sam pierwszy raz słowo to spotkałem u... Tolkiena, przy opisie Noegyth Nibin, 'Krasnoludów Poślednich'.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza