czwartek, 26 lipca 2018

Szynk "Bocian" na Zaroślaku Zewnętrznym
A dziś pewna ciekawostka. W Danziger Anzeigen, nr 15 (11 April 1789), s. 159 – ogłoszenie powtórzone w nr 16, s. 171 i w nr 17, s. 184 – mamy sympatyczne ogłoszenie dotyczące sprzedaży szynku czy też karczmy o nazwie "Bocian". Dom miał znajdować się na Zaroślaku Zewnętrznym, w miejscu zwanym An der Trumme, An der Tramme, An der Trahm, co znaczy mniej więcej 'przy rynsztokach', czy też 'przy kanałach' (księgi gruntowe Fol. 135-144, pomiędzy Am Weinbergsche Gange i An Bades Gange).

Danziger Anzeigen, nr 15 (11 April 1789), s. 159
"Nieruchomość ("Erbe") leżąca w Petershagen przy Kanałach ("an der Trumme"), "u Bociana" (Adebär to 'bocian'), rolniczy dom ("Nahrungshaus") z przyległym straganem ("Haackwerk"? – po niemiecku Hökerei to 'drobny handel'), z dużym pomieszczeniem położonym z tyłu domu ("grosse Hinterstube") i drugim położonym z przodu, z kuchnią, piwnicą, poddaszem nad całym domem ("Boden über das ganze Haus"), jedną stajną ("Stall"), obok pięknego ogrodu – wystawiona z [wolnej] ręki do kupna lub wynajęcia; oferta pewna ("das Eigentliche hievon"?), zapytania kierować do Gerharda Mombera pod "Czarną Ręką".
Adebar to 'nosiciel szczęścia', którym bociana nazywano na obszarach dolnoniemieckich, w tym w Gdańsku. W innym ogłoszeniu z 1771 mowa jest o "bocianie, który stoi na szczycie domu":Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza