środa, 16 grudnia 2020

Ideologia czy nie ideologia?

Zachęcony przez znajomych, poznaję myśl profesora psychologii Jordana B. Petersona. Już we wstępie spodobała mi się definicja ideologii, która może się przydać przy ocenie, czy dane zjawisko społeczne to ideologia czy nie (np. tzw. "ideologia LGBT"):

"Ideologie to proste idee, ubrane w pozory nauki lub filozofii, które rzekomo wyjaśniają złożoność świata oraz oferują narzędzia jego ulepszania. Ideologowie zaś to ludzie, którzy hucznie obwieszczają, że wiedzą jak "uczynić świat lepszym", jeszcze zanim zdołają okiełznać chaos we własnym życiu (tożsamość wojownika, jaką daje im ideologia, przysłania ten chaos). Tego rodzaju pycha oraz przestroga przed nią, w myśl zasady - "Zanim zaczniesz krytykować świat - zaprowadź porządek we własnym domu", to jedne z najważniejszych elementów przesłania, jakie Jordan oferuje w tej książce.

Fakt, że ideologie są substytutami prawdziwej wiedzy, czyni ideologów groźnymi zawsze, gdy dochodzą do władzy, ponieważ naiwne podejście w stylu: "ja zawsze wiem najlepiej", w zestawieniu ze złożonością świata - zwiastuje katastrofę. Co więcej, gdy realizowana przez ideologów inżynieria społeczna okazuje się porażką, mają oni tendencję do oskarżania nie samych siebie, lecz tych, którzy przejrzeli ich uproszczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz