czwartek, 14 października 2021

Niezwykłe wileńskie balticum

Petras Repšys (ur. 1940) to jeden z moich ulubionych litewskich artystów. W latach 1960-1967 studiował grafikę w Wileńskim Instytucie Sztuki. Zajmuje się medalierstwem, grafiką książkową, tworzy ekslibrisy, malarstwo sztalugowe, freski i jest rzeźbiarzem. Projektował fasadę i wnętrze księgarni wileńskiej "Versmė", ale przede wszystkim jest twórcą fresków "Pory roku" w westybulu Ośrodka Studiów Litewskich Uniwersytetu Wileńskiego (1974–1984). Polecam wam to miejsce! W czasie wizyty w Wilnie odwiedźcie gmachy pięknego Uniwersytetu Wileńskiego i zarezerwujcie sobie czas, żeby zatrzymać się w tej prawdziwej świątyni bałtystyki i bałtyzmu.

Chcę zwrócić waszą uwagę na płytę upamiętniającą wymarłe plemiona Bałtów, którą Repšys wykonał w 1994. Artysta wykonał ten pomnik galwanotechniką, z mosiądzu, na podstawie granitowej. Ma ona pokaźne rozmiary 117 x 56.6 x 5,5 cm. Ustawiono ją na podłodze, na wprost największego z witraży westybulu, pod sklepieniami ozdobionymi niezwykłymi freskami o tematyce mitologiczno-folklorystycznej. Pomnik wyobraża leżącą na wznak kobietę, trzymającą w ramionach małego synka z rozłożonymi ramionkami. Postaci mają przypominać ciała zmarłych odnajdywane na bałtyjskich stanowiskach archeologicznych, ale moim zdaniem (w duchu inklingowskim) postaci przywodzą na myśl motywy mitologiczne i religijne Matki i Syna... Dla mnie to taka pogańska (czy przedchrześcijańska) Matka z Dzieciątkiem. Wokół obu postaci widzimy przedmioty odnajdywane w grobach Bałtów: na prawo z grobów kobiecych, na lewo z grobów męskich. Głowy obu postaci są zwrócone na wschód - jak na stanowiskach archeologicznych na terenach bałtyjskich.

Najciekawsze dla mnie są słowa w języku staropruskim (ang. Old Prussian), które otaczają obie postaci. Są to nazwy ziem Bałtów, nazwy plemion, osób, hydronimy i toponimy.

___________________________

Źródło: The Seasons by Petras Repšys, Vilnius University Press, Vilnius 2016

 

Matka Bałtów w westybulu OSLUW

Pozwoliłem sobie wypisać nazwy z ziem, które interesują mnie w związku z badaniami #TolkienAncestry. Widać nazwy Jaćwieży (1), Natangii (2) i Sambii (3), imiona bohaterów, wodzów, rzek i wiosek. Są nawet dwie nazwy kojarzące się z dziejami Tolkienów w Prusach: Vaigava czyli Wogau w Natangii - majątek najdawniejszych znanych Tolkienów (patrz "Tulkin zu Wogau..."). Znajomo brzmi także imię Toleikis.

Fot. R. Derdziński

(1) Jotva, Suduva, Dainava

Skomantas, Skurda, Šiurpa,
Mandunas, Muntiginas,
Ankodas, Gedetas, Jundilas,
Kantigirdas, Pakema, Lukas,
Kimenava (?), Meta, Meruniske,
Kresmena, Kirsna, Toleikis,
Preiviskiai, Zilyna, Azagis,
Berznykas, Leipalingis,
Preisingis, Zapsỹs, Sirvas,
Šiurpilis, Selmentas,
Stabingis, Zervynos,
Stegutas, Zervynas

(2) Notanga

Herkus Mantas, Jostautas,
Kintutis, Mantutis, Mėrūnas, Naleikis, Normanas, Romeika, Survila, Kirsnape, Vaigava,
Laumėgarbis, Mergapilis, Pausėlaukis, Pokarvis, Raudalaukis, Stabalaukis

(3) Semba

Bareika, Bytautas, Eikintas, Bitvydas, Gailenis, Kveibutas, Kerstautas, Kantutis,
Insutis, Nalubas, Nartautas, Sklodas, Tautivilas, Vaidotas, Glandas, Rudava,
Tvanksta, Ilgapelke, Kaimalaukis, Kaukaliskis, Preigara, Pabeciai, Beta, Gailagarbis,
Palvenykai, Preitilte, Medenava, Stas Likuts Cathechismus prūsiskai prastans
predickerins no tautan, Stas subs en prūsiskan tautan laikuts wirst

Oczywiście ostatnie zdania pochodzą z przełożonego na staropruski luterańskiego katechizmu z XVI-wiecznej Sambii...

Nieustająco zachwyca mnie to dzieło sztuki i upamiętnienie naszych bałtyjskich przodków. Mam nadzieję, że z waszą pomocą uda mi się powiązać wszystkie powyższe nazwy z osobami, rzekami, miejscowościami.

Fot. R. Derdziński

10 komentarzy:

  1. Oczywiście. Poznaję nazwę Natangia i nieco bliższą:Stabalaukis.
    Pozdrawiam serdecznie z tych miejsc! - JN

    OdpowiedzUsuń
  2. Istnieje miejscowość Mieruniszki na wschodnich rubieżach Mazur. Istnieje też nazwisko o bardzo podobnym brzmieniu, znam taką osobę z Polski północno-wschodniej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Šiurpilis - czy to nie będzie "stolica jaćwieska" - Szurpiły?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ostatni już komentarz, przepraszam, że tak rozbite.
    Selmentas - to oczywiście Szelment, wieś na dzisiejszej Suwalszczyźnie.
    Skomantas - Skomand bohater jaćwieski.

    Sam pochodzę z tych terenów i posiadam dość "litewskie" nazwisko.
    Dokładając do tego opowieści ojca o dziwnych "najpewniej jaćwieskich" słowach używanych przed wojną przez moich pradziadków, sam doszukiwałem się u siebie jaćwieskich korzeni i do dziś darzę ten temat sporym sentymentem.

    Dzięki wpisom na tym i drugim blogu, zacząłem się bawić w genealogię i dogrzebałem się do swojego praszczura zmarłego na początku XIX wieku na Suwalszczyźnie. Więc kto wie, być może faktycznie Jaćwięgowie są wśród nas.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pan na pewno znajdzie w tych inskrypcjach wiele innych nazw i imion z naszych dawnych Prus i Jaćwieży.

      Ale się cieszę, że moje wpisy i badania inspirują! A może zrobi Pan badania DNA (mogę doradzić) i przekona się o swojej męskiej linii i ogólnym pochodzeniu? Próbuję wyłowić w naszej polskiej populacji bałtyjskich kuzynów. Kto wie, może się kiedyś okaże, że my potomkami Skłodo albo Skomanda?

      Usuń
    2. I proszę pisać więcej. Nie ma problemu, gdy jest wiele komentarzy - jeden po drugim. Może razem rozwikłamy kod Repšysa? :)

      Usuń
    3. Czym jest ten kod Repsysa?

      Usuń
    4. Chodzi o zagadkę, jaką są te inskrypcje na opisywanym pomniku.

      Usuń
  5. Jutro będzie jeszcze jedno tolkienowskie PRUSSIANUM :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Skomantas, Skurda, Ankodas, Kantigirdas to imiona wodzów jaćwieskich. Pakema, Lukas, Šiurpa, Mandunas, Muntiginas, Gedetas, Jundilas zapewne też.

    OdpowiedzUsuń