Upadek Atlantydy czyli Atalantë Númenórëo |
Wiecie, że według Tolkiena mamy teraz 2021 rok Siódmej Ery i że wydarzenia Pierwszej Ery dzieją się około 16 tys. lat temu?
Tę niesamowitą informację przekazuje nam Tolkien w notatce opublikowanej w Naturze Śródziemia (The Nature of Middle-earth - o książce piszę tutaj):
"Men had then existed for 448 VYs + 22 SYs: i.e., 64,534 Sun Years, which, though doubtless insufficient scientifically (since that is only – we being in 1960 of the 7th Age – 16,000 years ago: total about 80,000), is adequate for purposes of the Silmarillion, etc."
Czyli od pojawienia się ludzi w Beleriandzie (310 r. Pierwszej Ery) do roku 1960 naszej ery minęło około 16 tys. lat! To prawie idealnie wpasowuje się w inną chronologię — wg Platona Atlantyda przestała istnieć około 12 tysięcy lat temu. To prawie tak samo jak Upadek Númenoru w chronologii Tolkiena — też 12 tys. lat temu. Do tej pory znaliśmy tylko dość chaotyczne zdanie z listu Tolkiena do R. Beare (nr 211): "Wyobrażam sobie, że przerwa ta [między upadkiem Czarnej Wieży i naszymi czasami] wynosi jakieś 6000 lat: to znaczy mamy teraz koniec Piątej Ery, gdyby Ery trwały mniej więcej tyle czasu, co D[ruga] E[ra] i T[trzecia] E[ra], Sądzę jednak, że są one krótsze i w gruncie rzeczy mamy teraz koniec Szóstej Ery lub że znajdujemy się w Siódmej". Myślę, że lepszą bazą dla naszych wyliczeń jest jednak uwaga Tolkiena z Natury Śródziemia. Dlaczego? Bo mówiąc o perspektywie 16 tys. lat Tolkien myślał zapewne m.in. o uzgodnieniu Upadku Númenoru z datą upadku Atlantydy u Platona.
We wpisie Tolkien | the confirmed haplogroup is R-Y42738* (po polsku Tolkien | potwierdzona haplogrupa R-Y42738*) przedstawiłem zarys chronologii z niedokończonej powieści Tolkiena pod tytułem The Lost Road. Teraz posiłkując się fanowskim wydaniem Silmarillionu (MumakiL Fandom PresSsss) oraz Dodatkiem B do Władcy Pierścieni, podam też wiele innych wydarzeń od samego początku Dawnych Dni w systemie "przed Chrystusem" czyli "p.n.e.":
- ok. 80000 r. przed Ch.: Przebudzenie się Ludzi w Hildórien na terenie późniejszej Mezopotamii (tak wg Tolkiena) [lub w dawnej wersji Legendarium 14350 r. przed Chr. = 1 r. Pierwszej Ery]
- ok. 14040 r. przed Chr. = 310 r. PE: Ludzie pojawiają się w Beleriandzie
- ok. 13805-13763 = 545-587 r. PE: Wojna Gniewu
- ok. 13760 r. przed Chr. = 590 r. PE = koniec Pierwszej Ery: Morgoth wyrzucony poza Bramę Nocy
- ok. 13759 r. przed Chr. = 1 r. Drugiej Ery: Budowa Szarej Przystani
- ok. 13727 r. przed Chr. = 32 r. DE: Edainowie docierają do Númenoru
- ok. 10418 r. przed Chr. = 3341 r. DE: Upadek Númenoru czyli Atalantë (rodzi się tradycja upadku Atlantydy oraz Potopu w kulturach laurazjatyckich)
- ok. 10417 r. przed Chr. = 1 r. Trzeciej Ery: powstanie Arnoru i Gondoru, Królestw Na Wygnaniu
- ok. 7398 r. przed Chr. = 3019 r. TE: Wojna o Pierścień i Upadek Barad-dûr.
- ok. 7396 r. przed Chr. = 3021 r. TE: Bilbo i Frodo odpływają na Najdalszy Zachód. Koniec Trzeciej Ery
- ok. 7395 r. przed Chr. = 1 r. Czwartej Ery
- ok. 7275 r. przed Chr. = 120 r. CE = śmierć Króla Elessara
- ok. 4300 przed Chr. (Piąta Era?) - początki cywilizacji Sumeru.
- po 594 r. przed Chr. (Szósta Era Śródziemia) - ateński mąż stanu, Solon, uczy się wiedzy o Atlantydzie podczas wyprawy do Egiptu. Atlantyda miała upaść ponad 9 tys. lat przed jego czasami.
- 360 przed naszą erą (Szósta Era) - Platon opisuje Atlantydę w Timajosie.
- 6/7 r. przed Chr. (Szósta Era) - narodziny Jezusa Chrystusa. Martyrologium Romanum podaje, że Mesjasz narodził się "w szóstej erze świata" (informację tę podaje C. Hostetter w The Nature of Middle-earth, str. 402). Moje teksty o dacie narodzin Boga w Betlejem znajdziecie tutaj, tutaj i tutaj.
- 1 r. naszej ery - zaczyna się era chrześcijańska czyli Siódma Era Śródziemia.
- 869 r. po Chr. (Siódma Era Śródziemia) - narodziny Ælfwine
- 915 r. po Chr. (Siódma Era) - Ælfwine wyrusza na Najdalszy Zachód.
- 1892 po Chr. (Siódma Era) - narodziny J. R. R. Tolkiena w Dalekim Haradzie (Afryce Południowej)
Jeżeli popełniłem jakieś błędy chronologiczne, to proszę, poprawcie mnie. Analizę fragmentu chronologii z Natury Śródziemia znajdziecie tutaj:
Wg niezmiernie ciekawego artykułu Sergiusza Sharypkina ”Platońska legenda o Atlantydzie w świetle antycznych źródeł
OdpowiedzUsuńhistorycznych” (Piotrkowskie Zeszyty Historyczne 6) z 2004 roku daty podawane przez Platona jak i samą opowieść należy uznać za mocno fantastyczne i nie mające umocowania w innych źródłach z epoki. Oczywiście rozprawiamy tu o dwóch mitach, nie mniej jako ciekawostkę zachęcam do lektury, tekst jest dostępny w zasobach cyfrowych Muzeum Historii Polski.
Tak, Martyrologium istotnie podaje, że Zbawiciel narodził się w VI erze świata. "[...] sexta mundi aetate, Jesus Christus, aeternus
OdpowiedzUsuńDeus [...] nascitur ex Maria Virgine factus Homo".
Wracam do tego tekstu już któryś raz z kolei i niesłabnąco ożywia mi on wyobraźnię.
OdpowiedzUsuńZwrócę uwagę na przejście z VI do VII Ery. Piszesz, że Chrystus narodził się między 6 a 7 rokiem p.n.e., co jest zgodne z astronomicznymi źródłami z tamtych czasów ("betlejemska" supernova odnotowana w Chinach). Czyli "Nasza Era" nie jest liczona od narodzin Zbawiciela, choć tak jesteśmy tradycyjnie uczeni.
Tolkien pisał, że Zbawiciel urodził się pod koniec VI Ery Śródziemia a nie na początku VII, co może sugerować, że to nie Jego narodziny były przełomem er. Jedyne dość doniosłe wydarzenia jakie przychodzą mi na myśl, to śmierć na Krzyżu lub Zmartwychwstanie. Czyli Odkupienie ludzi na Krzyżu lub nowy świt ludzkości po Zmartwychwstaniu i dopełnieniu proroctw. Zatem początek VII Ery Śródziemia byłby pomiędzy 26 a 33 rokiem wg. naszej rachuby.
Zastanawia mnie też początek VI Ery. Piszesz o upadku Numenoru i Atlantydzie, jako początku mitów o Potopie. Były to jednak wydarzenia lokalne, natomiast mity o potopie mają zasięg globalny. Jeśli przyjmiemy potop ogólnooświatowy za fakt, to może początkiem V lub VI ery mogło być lądowanie Noego na Araracie?