poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Bischofsberg nr 5
– tu urodził się Daniel Gottlieb Tolkien (1746)?


Wiemy, że Christian Tolkien i jego żona, Anna Euphrosina (z domu Bergholtz) mieszkali przed 1752 na Biskupiej Górce (Bischofsberg). Tam urodziły się ich starsze dzieci: Daniel Gottlieb oraz Anna Elisabeth. Kolejne potomstwo – Johann Benjamin i Eleonora Renata – rodziło się już w Peterszawie (Petershagen, czyli dziś na Zaroślaku), być może przy późniejszej ulicy Reinkesgaße (patrz tutaj).

Mam księgi gruntowe Biskupiej Górki (prowadzone od 1744 – jest to APG 300,32/46). Niestety nie znajduję w nich Christiana Tolkiena. Pisałem już dawniej, że Christian Tolkien, inaczej niż jego młodszy brat Michael, nie miał najpewniej obywatelstwa gdańskiego, czyli nie mógł kupować nieruchomości i trudno znaleźć go w oficjalnych gdańskich dokumentach. Znalazłem tam jednak pewną osobę, którą znajduję w innym dokumencie związanym z Tolkienami z Gdańska. Chodzi o Martina Musicha (inaczej Musiga). Od 1777 miał on mieszkać w domu na działce nr 5:

Jest to być może ten sam Martin Musig, który urodził się na Dolnych Łużycach w Saksonii w Kolkwitz ("Kolckewitz"), a w 1753 w Gdańsku uzyskał obywatelstwo kupieckie:


Być może to on był chrzestnym córki Michaela Tolkiena (mistrza kuśnierskiego), Dorothei Constantii, w 1748:


Jeżeli to ta sama osoba, to mamy kupca Martina Musiga, jego żonę Constantię i ich miejsce zamieszkania – Biskupią Górkę nr 5. Czy to właśnie w tym domu mieszkał jako rzemieślnik pozacechowy (albo wojskowy miasta Gdańska), Christian Tolkien i to tam urodziło się dwoje z jego dzieci?

Dorothea Constantia Tolkien w 1766 wyszła za mąż za kuśnierza, Andreasa Uebelina:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza