poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Szkoła młodych gdańskich Tolkienów (XVIII w.)

Gdy w styczniu 1748 Michael i Euphrosina Tolkienowie chrzcili swoją trzecią córkę, Dorotheę Constantię, jej chrzestnym został rektor szkoły św. Jana w Gdańsku, słynny uczony Johann Gottfried Ehwald (patrz tutaj). To ciekawa wskazówka, gdzie możemy szukać informacji o latach szkolnych młodych gdańskich Tolkienów - prawdopodobnie uczęszczali oni do tej właśnie szkoły. Gedanopedia ciekawie ją opisuje (patrz tutaj), a ja spieszę z fotografiami z okresu przedwojennego, a także z dzisiaj. Szczęśliwie ten ciekawy budynek przetrwał II wojnę światową.

Biblioteka Gdańska PAN przedstawia ciekawą ewidencję tej budowli. Czytamy tam: "O wcześniejszej zabudowie działki brak danych. Budynek wzniesiony w latach 1576-1577 prawdopodobnie przez budowniczego Pawła z Torunia z udziałem Hansa Steffensa (portal) i Hansa z Lubeki (snycerka sieni). W 1854 r. własność kościoła św. Jana, mieściła się tu szkoła. Od 1866 r. własność miasta. W latach 1880 – 1920 siedziba szkoły dla dziewcząt. W roku 1927 własność miasta Gdańsk. W 1942 r. nadal w tych samych rękach, użytkowany przez Städt. Schulverwaltung. Zachowana w 1945 r., dewastowana, restaurowana w latach 1979-1983 według projektu Andrzeja Macura".

A tak budowla ta wygląda dzisiaj:


Podczas kolejnej wizyty w Archiwum Państwowym w Gdańsku na pewno przejrzę dokumentację tej szkoły. Być może znajdziemy tam nie tylko dzieci Michaela Tolkiena, ale też synów jego brata – w tym prapradziadka J.R.R. Tolkiena, słynnego Johanna Banjamina Tolkiena?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz