sobota, 25 kwietnia 2015

Galadhorn vlogerem?

Zapraszam Was do obejrzenia mojego debiutu w świecie vlogosfery. A tak naprawdę mam tu dla Was materiał nagrany na konferencję tolkienowską, która odbyła się z okazji otwarcia wystawy tolkienaliów w Bibliotece Śląskiej w Katowicach (filmik miał swoją premierę 23 kwietnia 2015). Materiał nagrał Piotr Cholewa ze Śląskiego Klubu Fantastyki, a ja nie umiem jeszcze obrabiać takich filmów. Ale będzie lepiej...

7 komentarzy:

 1. A ja się zapytuję o Krasnoludów właśnie. Dlaczego tak po macoszemu Tolkien potraktował ich język, i w ogóle całą ich rasę i kulturę?
  Wiem, że historia śródziemna jest pisana z punktu widzenia elfów a elfy są wredne więc o dzieciach Aulego wspominali tylko wtedy gdy już naprawdę nie mieli innego wyjścia. Ale nadal się zapytuję dlaczego?
  Uprzedzając wszelkie dyskusje, tak, jestem Krasnoludofilem.

  Sprawa numer 2. Skoro Pan wspomniał o Christopherze i o tej "teorii spiskowej". Dlaczego on nie napisał czegoś w pełni swojego, czego akcja toczyłaby się w tym uniwersum?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj, mój Gościu. Bardzo fajne pytanie. Myślę, że odpowiedź jest prosta. Krasnoludowie na pewno pisali wiele o sobie... Ale tylko dla siebie. Nie dotarły do nas ich pisma, bo były tajne, nie dla oka Ludzi i Elfów.

  Tolkien nie pisał wiele o języku Krasnoludów - khuzdulu - bo... niewiele o nim wiedział. W "Czerwonej Księdze" nie było na ten temat wielu informacji.

  Co do sprawy nr 2, to Ch. Tolkien całe dorosłe życie pracuje nad opracowaniem spuścizny po Ojcu. Nie ma czasu na własną twórczość. Tak to chyba widzę. Poza tym Tolkienowie nie lubią "dopisywania", fanfików.

  Serdecznie Pana pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to tu się też rodzi we mnie kolejne pytanie, czy w takim razie są jakieś informacje tym, że coś o khuzdulu robił dla siebie, do szuflady, z założeniem, że to nie ujrzy światła dziennego? Czy o niczym takim nie wiadomo?

  Dziękuję za odzew i również pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne pytanie! Od lat publikowane są takie materiały "dla siebie", "do szuflady". W celu ujawnienia każdej najmniejszej karteczki i zdania na temat języków Śródziemia, które za życia zapisał Tolkien, "Vinyar Tengwar" i "Parma Eldalamberon" - czasopisma amerykańskie - podjęły się publikacji wszystkich materiałów lingistycznych Profesora.

  Niestety najprawdopodobniej wszystko, co Profesor stworzył nt. khuzdûlu, ukazało się już we "Władcy Pierścieni" i tomach "The History of Middle-earth". Szkoda.

  Ale jeżeli chcesz poznać rekonstrukcję języka krasnoludów, która zastosowana jest w cyklu filmowym "Hobbit", zapraszam Cię na strony mojego kolegi, Davida Salo:

  http://midgardsmal.com

  Pozdrowienia! Proszę o dalsze pytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No to skoro Pan prosi to jeszcze Pana pomęczę pytaniami.
  Jak jest z akceptacją i oceną pracy Pana Salo przez Christophera? Czy się wypowiadał na ten temat czy nie zabrał głosu? A jeśli zabrał to powiedział, że ok, dobra robota, czy, że mu się to nie podoba i neokhuzdul to całkiem inna rzeczywistość niż khuzdul stworzony przez Profesora. W końcu to Christopher jest teraz panem i władca tego świata to jego zdanie było nie było jest ważne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za kolejne pytanie. :-)

  Ch. Tolkien w niewielu wypowiedziach na temat filmu wydaje się potępiać cały filmowy projekt. Myślę, że nie dałby słowa wsparcia dla pracy ludzi, którzy po filmowemu rozwinęli ten świat. Pan Salo jest zresztą w zadawnionym konflikcie z ludźmi, którzy opracowują lingwistyczne materiały Profesora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam i czekam na kolejne filmiki.

  OdpowiedzUsuń