niedziela, 6 czerwca 2021

SIMBELCON II - pełna relacja

W sobotę 5 czerwca 2021 od godziny 16.30 odbywało się drugie już webinarium pod egidą serwisu Elendilion i naszego magazynu Simbelmynë. Miałem honor prowadzić to spotkanie. Tegoroczny temat to "Ukryta natura Śródziemia" (ma to związek z planowaną na jesień nową książką Tolkiena pt. Natura Śródziemia).

Program naszego webinarium i chronologia wystąpień:

00:00:00-00:59:45 - Łukasz Neubauer, "Bratobójca Kain jako biblijny pierwowzór postaci Sméagola".

Łukasz Neubauer jest badaczem literatury średniowiecznej, pracownikiem naukowym oraz wykładowcą literatury na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej, gdzie prowadzi wykłady na temat J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa, literatury staroangielskiej oraz romansów arturiańskich. Oprócz publikacji poświęconych średniowiecznym i chrześcijańskim elementom we "Władcy Pierścieni", zajmuje się przede wszystkim tekstami stricte wczesnośredniowiecznymi, takimi jak "Bitwa pod Maldon", "Beowulf", "Heliand" czy "Saga o Völsungach". Jest również członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Arturiańskiego oraz organizatorem Medieval Fantasy Symposium, odbywającego się corocznie w Mielnie-Unieściu.

00:59:45-2:14:00 - Joanna Piotrowska, "Gorzki chleb wygnania, a właściwie jego brak. O tym, dlaczego Gollum przeszedł na raw food i je ryby na surowo?".

Joanna Piotrowska jest historykiem sztuki, pracuje w Narodowym Instytucie Dziedzictwa Oddziale Terenowym w Olsztynie.

2:01:15-2:47:00 - Michał Leśniewski (M. L.), "Czy Tuor to wielki farciarz?"

Michał Leśniewski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk, pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w historii Imperium Brytyjskiego i Południowej Afryki. W fandomie znany jako M.L.

2:47:00-4.06:16 - o. Anicet Piotr Gruszczyński "Na początku był Chesterton czyli o źródłach pewnego pomysłu Inklingów"

Ojciec Piotr Anicet Gruszczyński OFM, ur. 1983 r. Pochodzi z Tarnowa. Bernardyn, doktor teologii fundamentalnej, wicerektor WSD OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, duszpasterz i katecheta. Obecnie mieszka w klasztorze w Alwerni. Opublikował: "Problematyka zła w twórczości J.R.R. Tolkiena. Ocena w świetle teologii katolickiej" (Lublin 2018). Współredaktor: "Legendy uświęcone. Twórczość J.R.R. Tolkiena a chrześcijaństwo" (wraz z A. Androsik i K. Rybarczyk, Lublin 2016).

Pomoc techniczna: Jakub "Athrandir" Dobranowski
Opracowanie graficzne: Magdalena "Mahtaliel" Słaba

Publikacja nagrania za zgodą wszystkich panelistów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz