niedziela, 3 kwietnia 2016

Źródła monoteizmu

Czytam wiele książek religioznawczych (ostatnio "The Origins of the World Mythologies" E. J. Michaela Witzela). Dość często pisze się, że żydowski radykalny monoteizm to zapożyczenie z Egiptu (z czasów Echnatona, który wprowadził w Egipcie henoteizm, który wygląda jak monoteizm) i Persji (od mazdaizmu, w którym istniał pierwotnie tylko jeden Bóg, Ahura Mazda).

A dlaczego nie ma takich odważnych uczonych, którzy przedstawiliby teorię odwrotną - że to żydowski monoteizm, który ma swoje źródła w dawniejszycy jeszcze czasach Abrahama, wpłynął na religie Egiptu i Persji. Przecież to jest również możliwe... Quasi-monoteizmy Egiptu i Persji pojawiają się wtedy, gdy na terenie tych państw więzieni są Hebrajczycy...). Żydzi i chrześcijanie wpłynęli przecież na powstanie wielu późniejszych religii monoteistycznych, np
islamu, bahaizmu itp.

3 komentarze:

 1. Pierwotna forma religijności miała formę animizmu-szamanizmu. Ślady tego możemy znaleźć nawet w Biblii. Jednak ta nie jest do końca kompatybilna z naszym dzieleniem religii na mono i politeistyczne.

  Równie dobrze, i z równie sporą dozą argumentów można zaklasyfikować tego typu religie jako monoteistyczne i politeistyczne zarazem, zależnie od przyjmowanych definicji pojęcia "Bóstwo". Podobnie można klasyfikować sam katolicyzm.

  Jednakże brak argumentacji dowodowej, która mogłaby potwierdzić pierwotność monoteizmu, w powszechnym dzisiaj rozumieniu pojęcia. Wręcz przeciwnie, w samej Biblii obserwujemy okres kilkudziesięciu wieków wprowadzania systemu monoteistycznego wśród politeistycznych Semitów, wraz z wieloma jego fazami.

  Także okres tzw. mitologii biblijnej starego testamentu jest bogaty w rozliczne argumenty potwierdzające "późniejsze wyewoluowanie" monoteizmu. We współczesnym rozumieniu pojęcia oczywiście. Redefiniując określenie Bóstwa można uargumentować pierwotność monoteizmu, jednakże taka jego forma nie jest obecnie jako monoteizm klasyfikowana.

  Gabriel

  OdpowiedzUsuń
 2. Albowiem nie ma dowodów na tezę którą stawiasz, wobec wielu dowodów na tezę przeciwną.

  Ponadto w czasach pogańskich monolatria, oddawanie czci tylko jednemu wybranemu Bóstwu, jak to czynili Żydzi, nie była tak szczególnie rzadka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest, ale jego nieźle udowodniona teoria, nie zyskała powszechnej akceptacji.

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/163988/faraonowie-i-krolowie-proba-czasu-biblia---od-mitu-do-historii

  OdpowiedzUsuń