piątek, 8 kwietnia 2016

Politeizm, tolerancja, łagodność?

Łagodny politeizm, który przynosi zgodę z naturą i tolerancję dla innych religii?

«Antioch [Epifanes w Jerozolimie] przed posągiem i ołtarzem znajdującym się pod gołym niebem złożył ofiarę z ogromnej świni, polał krwią posąg i ołtarz; kazał przyrządzić mięso, jego posoką wymazał tekst świętych ksiąg Mojżesza, zawierających owe prawa nakazujące nienawiść do obcych, i zgasić lampę zwaną przez Żydów nieśmiertelną, która paliła się bezustannie w Świątyni; przedtem jeszcze zmusił kapłana i innych Żydów do spróbowania mięsa.»

Diodor Sycylijski

Więcej w Księgach Machabejskich w Biblii

2 komentarze:

 1. Biblia nie jest w tej kwestii wiarygodnym źródłem, z uwagi na to, iż celem ludzi ją piszących była walka z politeizmem, wszelkimi metodami, z oszustwem i mordem włącznie (okres starotestamentalny).

  Nie mniej jednak, wśród pogan tak jak wśród dzisiejszych katolików były osoby o bardzo różnej mentalności i moralności. Jakikolwiek przykład, jakkolwiek autentyczny by nie był, nie może stanowić wiarygodnego, reprezentatywnego opisu całości.

  W przeciwnym razie, idąc tym tokiem myślenia, równie dobrze można uznać teksty publikowane przez Gazetę Wybiórczą za wiarygodny opis sytuacji w Polsce, w ogóle nie odnosząc się do tego, jaki ma interes własny w manipulowaniu obrazem sytuacji.

  Gabriel

  OdpowiedzUsuń
 2. Biblia nie jest wiarygodnym źródłem z uwagi na antypogańskie nastawienie jej autorów. W stosunku do wiedzy historycznej i archeologicznej zawiera wiele przekłamań. Można powiedzieć iż poszczególne pisma stanowiły materiał propagandowy w czasach swojego powstawania, tym bardziej nie stanowią źródła wiedzy historycznej o dawnym pogaństwie.
  Gabriel

  OdpowiedzUsuń