sobota, 16 czerwca 2018

Wilhelm Stryowski i Petershagen


Zaroślak czyli dawne Petershagen wydało kilku znanych ludzi. Z nich największą sławą cieszy się chyba wybitny malarz gdański, Wilhelm Stryowski, którego obraz Konfirmacja w kościele Zbawiciela (1863) przedstawiam powyżej (dziękuję za to zdjęcie Fortowi z Forum Dawny Gdańsk!).

Wilhelm Stryowski (1834, Petershagen – 1917, Essen) był synem rzeźnika Ludwiga Augusta i Julianny Wilhelminy z domu Franz. Malowanie rozpoczął pod kierunkiem wuja Karola Dawida Franza, portrecisty. Był uczniem Johanna Carla Schultza w gdańskiej Kunst und Handwerksschule. Dzięki stypendium studiował w latach 1852-1856 na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, pod kierunkiem Wilhelma von Schadowa. Po ukończeniu studiów i zwyczajowej podróży po zachodniej Europie wrócił do Gdańska, gdzie szybko zdobył uznanie. Specjalizował się w obrazach rodzajowych, a szczególnym zainteresowaniem darzył flisaków i Żydów. W poszukiwaniu tematów jeździł do Małopolski, gdzie nawiązał kontakty z polskimi malarzami (Wikipedia).

W czasie moich poszukiwań genealogicznych znalazłem też zapis chrztu Stryowskiego w kościele St Salvator (Zbawiciela). To ten sam kościół, w którym ochrzczono dzieci Christiana Tolkiena, w tym "Londyńskich Braci", Daniela i Johna Benjamina. Oto ten zapis z samego początku 1835 roku:

Żeby powiększyć, kliknij!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza