Przy okazji moich badań genealogii rodu Tolkienów, przez szczęśliwy przypadek, odkryliśmy wspólnie z Krzysztofem Kucharskim (Garnizon Gdańsk) oraz panem Francois R. Velde (na stronach International Heraldry Society) nieznany wcześniej herb rodu gdańskich patrycjuszy. Nie ma tego herbu w oficjalnych publikacjach (np. w książce Herby patrycjatu gdańskiego Mariusza Gizowskiego), a nawet w XIX-wiecznym katalogu Biblioteki Gdańskiej nie znano pochodzenia owego herbu (podano tylko, że ma on zawołanie Aequalis semper). Herb został znaleziony przez Krzysztofa w czasie kwerendy dotyczącej dziejów wojskowości w Gdańsku (przeczytaj o jego okryciu tutaj). Znajdziemy go dziś w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN jako Bibl. Gd. PAN, MS. 594, czyli "Księgę pamiątkową i rachunkową kasy na wypadek śmierci Artylerii Gdańskiej z lat 1660-1792" i charakteryzuje się tym, że podpisano go zawołaniem Aequalis semper ("Zawsze równi"):
Zapis z katalogu Miejskiej Biblioteki Gdańskiej (źródło) |
Jak widać, również w 1892 roku, gdy powstał wymieniony wyżej katalog, nie wiedziano, komu ten herb przyporządkować.
Z pomocą przyszedł mi pan Francois R. Velde. Na forum International Heraldry Society odesłał mnie do herbarza Armorial général Riestapa, gdzie znajdziemy herb rodu van Cromhuysen (w Amsterdamie), czyli Krumhausen (w Gdańsku). Tak jest blazonowana wersja gdańska:
Per pale: 1st, Azure, 3 heads and necks of stag Proper, one on the other; 2nd, Or, to the half eagle Sable, moving of per pale.
Po polsku: na tarczy dwudzielnej, w polu pierwszym prawym błękitnym 3 jelenie głowy, ułożone w rzędzie pionowym; w polu drugim lewym złotym pół czarnego orła.
I wszystko się pięknie układa. Gdy powstał ten piękny i wartościowy dla moich badań wolumin, burmistrzem Gdańska był Gabriel Krumhausen (zarządzał miastem w latach 1665-85). Oto jego biogram w Gedanopedii - tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz