wtorek, 13 lutego 2024

Christian Tolkien brał udział w obronie Gdańska w 1734!

Ostrzał artyleryjski Gdańska od strony zachodniej.
Fragment mapy przedstawiającej oblężenie miasta w 1734
 
Oto zupełnie nowe odkrycie w genealogii rodu Tolkienów. Tym razem dokonał go Krzysztof Kucharski, kapitan Garnizonu Gdańsk (to grupa rekonstrukcji historycznej, która zajmuje się głównie XVIII wiekiem). Oto, co Garnizon Gdańsk podaje na swojej stronie na Facebooku (tutaj źródło):

"Czasami odkrycia zdarzają się przypadkowo, nawet te bardzo ważne. Przeglądając Sterbkasse artylerii gdańskiej w poszukiwaniu artylerzystów zaciągniętych w 1733 i 1734 roku trafiliśmy na… całkowicie nową informację o praprapradziadku J.R.R. Tolkiena, Christianie Tolkienie! Dzięki odkryciom i wieloletnim badaniom Ryszarda Derdzińskiego do dziś pewnikiem było, że Christian pojawił się w Gdańsku w roku 1740. 

 
Przyjrzyjmy się karcie numer 14 z „Rechnung bey der Artillerie-Sterbkasse 1660-1792”. Pierwsza kolumna to data przyjęcia artylerzysty do kasy, druga imię i nazwisko. Na miejscu dziewiętnastym czytamy, że przyjęto w listopadzie 1733 roku kanoniera Christiana Tolkiena. W notatkach dodano, że w lutym 1746 roku został awansowany na bombardiera. Zaciąg Christiana nastąpił najprawdopodobniej na podstawie decyzji komisarza artylerii Johana Sigismunda Ferbera z dnia 26 października 1733. Komisarz polecił wtedy "zwiększenie i uzupełnienie artylerii o 20 zdolnych ludzi, którzy opanowali sztukę artylerii i są wyznania ewangelickiego i mają być zatrudnienie w służbie miasta z pełna pensją" (recesy Rady Wojennej za lata 1717-1735, strona 133).

Co to dla nas oznacza? Że Christian Tolkien brał udział w obronie Gdańska podczas oblężenia miasta przez Rosjan i Sasów od lutego do lipca 1734 roku! Taka miła niespodzianka na 290 rocznicę tych wydarzeń. Badania trwają."
 
W chwili zaciągnięcia się do gdańskiej artylerii Christian miał zatem 27 lat. Pamiętajmy, że pochodził z Królestwa Prus, gdzie urodził się w Krzyżborku w 1706 roku (tutaj jego biogram). 
 
Ciekawie o oblężeniu Gdańska przez Rosjan w 1734 pisze Gedanopedia (patrz tutaj). 

[Dopisane później:]

Na dalszych kartach tego dokumentu znajdujemy także teścia Christiana Tolkiena, Ephraima Bergholza (wstąpił do Garnizonu w 1715 roku), a także jeszcze raz Christiana Tolkiena (tym razem nie jako "Tolckien", ale jako "Tolkien"):


Wstąpił do Garnizonu Gdańskiego dnia 12 listopada 1733 roku, a zmarł 24 października 1791 roku - tak zakończyła się jego służba dla Gdańska.

Zobaczcie też jak pięknie ozdobiona jest księga Rechnung bey der Artillerie-Sterbkasse 1660-1792 przechowywana w Bibliotece Gdańskiego PAN. Za wszystkie zdjęcia dziękuję mojemu Kapitanowi, Krzysztofowi Kucharskiemu (tak, jestem członkiem tej grupy rekonstrukcyjnej, a obecnie szyje się mój kapelusz!):




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz