czwartek, 13 lipca 2017

Heiligenbeil i jego mieszczanie o nazwisku Tolkien (XVII/XVIII w.)

Interesuje mnie ostatnio miasteczko Heiligenbeil (dziś ros. Mamonowo, dawniej również Świętomiejsce/Święta Siekierka). To jedyne miejsce w Europie, gdzie w XVII i XVIII w.  poza Gdańskiem spotykam mieszczan-rzemieślników o nazwisku Tolkien (Tolckin, Tollkihn). Do tego mieszczanie ci noszą identyczne imiona, jak gdańscy Tolkienowie. Można zatem podejrzewać, że są to ich krewni. Święta Siekierka interesuje mnie też dlatego, że blisko z niej do Bartoszyc, gdzie od XIV w. mieszka ród rycerski Tolk/Tolkien.

Najstarszy pewny krewny prof. Tolkiena, którego znalazłem, to Michael Tolkien, który urodził się w 1708 w nieznanej miejscowości i zmarł w 1795 w Gdańsku. Miał on najpewniej brata o imieniu Christian Tolkien. To on właśnie był ojcem Daniela Gottlieba Tolkiena, kuśnierza z Londynu i najpewniej jego brata, Johna Benjamina Tolkiena, prapradziadka prof. Tolkiena.

Tutaj, w Świętej Siekierce na przełomie XVII i XVIII w. żyją mieszczanie i słodownicy
o nazwisku Tolkien
W Świętej Siekierce spotykam w 1690 Gottfrieda Tolkiena ("Tolckin"), mieszczanina i słodownika ("Bürger und Mälzenbräuer"). W 1717 żyje tam Michael Tolkien ("Michel Tolkihn"), mieszczanin.

Z zapisów historycznych wiemy, że w 1709 i 1711 miasteczko dotknęła epidemia dżumy, a populacja Świętej Siekierki zmniejszyła się o połowę.

15 czerwca 1713 Michael Tolkien wziął ślub z Marią Tiedmans.


22 sierpnia 1715 przychodzi na świat Michael Tolkien ("Tolckihn"), syn Michaela i Marii (ochrzczono go 24 sierpnia). 19 grudnia 1726 przychodzi na świat ich córka, Dorothea (ochrzczono ją 21 grudnia). Michael Tolkien określony jest w tym wpisach jako słodownik ("Mälzenbräuer").

  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza