środa, 13 sierpnia 2014

Jak szczęśliwie żyć według papieża Franciszka


Rady wygłoszone przez Franciszka w wywiadzie dla argentyńskiego tygodnika Viva (wg Tygodnika Powszechnego z 10 sierpnia 2014):

1 Żyj i daj żyć.

2 Dawaj siebie innym... Jeżeli wycofasz się z głąb siebie, grozi ci egocentryzm. Stojąca woda gnije.

3 Postępuj ze spokojem.

4 Konsumeryzm przyniósł niepokój, kosztem kultury zdrowego wypoczynku. Gdy siadacie przy rodzinnym stole, wyłączcie telewizor [a ja bym dodał: wyłączcie tableta, komórkę, laptopa - R. D.]

5 Niedziela jest dla rodziny.

6 Musimy być twórczy w zetknięciu z ludźmi młodymi. Jeśli nie będą mieli perspektyw, sięgną po narkotyki.

7 Degradacja środowiska jest jednym z naszych największych wyzwań. Czy ludzkość nie popełnia samobójstwa przez masowe i despotyczne używanie natury?

8 Potrzeba mówienia źle o innych wskazuje na niską samoocenę: "Myślę o sobie tak źle, że zamiast dodawać sobie, umniejszam innym". Szybkie pozbywanie się złych uczuć jest zdrowe.

9 Możemy inspirować się nawzajem poprzez dawanie świadectwa. Najgorszą rzeczą jest religijny prozelityzm, który mówi: "Rozmawiam z tobą, by cię przekonać". Kościół wzrasta dzięki przyciągnięciu wiernych, a nie nawracaniu na siłę.

10 Żyjemy w czasach wielu wojen - trzeba wykrzyczeć wezwanie do pokoju. Pokój jest na pozór cichy, ale tak naprawdę nigdy taki nie jest - zawsze jest czynny.

3 komentarze:

 1. Widać różnice między Franciszkiem a Benedyktem.

  PS: Dlaczego elendili.pl nie działa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że głębokich różnic nie ma. Jest tylko inny język. Franciszkowy jest bardziej "fajny".

  P.S. Nie mam pojęcia, co się stało. Wysłaliśmy wiadomość do kolegi, który zajmuje się administrowaniem technicznym Forum, ale on jest chyba na wakacjach. Wszystko naprawimy, jak będziemy wiedzieli jak.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie język JŚ Franciszka jest postrzegany jako rewolucyjny, tzn. bardziej zrozumiały dla - pardon - noobów. Za to w czasie pontyfikatu (kluczowe słowo) Benedykta powstał "Youcat".

  OdpowiedzUsuń