W haśle o doktorze Wolfie w Gedanopedii (tutaj) przeczytamy, że zgodnie z jego wolą po śmierci ciało złożono w szczelnej trumnie wypełnionej roztworem, mającym zapobiec rozkładowi. Pochowany został obok obserwatorium na Biskupiej Górce. Po rozebraniu obserwatorium miejsce pochówku upamiętniono w 1813 nagrobkiem otoczonym kratą. W 1876 grób odkopano sprawdzając (także zgodnie z testamentową wolą zainteresowanego) stan zachowania ciała, stwierdzając jednak wyciek konserwującego płynu z rozpadającej się trumny. Po zdjęciu z czaszki gipsowego odlewu 7 grudnia 1877 dokonano powtórnego pochówku, w trumnie cementowej. Pomnik nagrobny zdemontowano po 1951, w 2016–2019 odkryto go wraz z płytą inskrypcją. Niestety do dziś sprawa jest w rękach konserwatora zabytków i wydaje się, że wszystko utknęło. O odkryciu grobu Wolfa pisano między innymi tutaj.
Ja chciałbym zwrócić uwagę na to, że odkrycia nie dokonano by bez żmudnej pracy prywatnych badaczy. Bardzo wśród nich ważną postacią jest Adam Drogomirecki, artysta i twórca znanej okładki Władcy Pierścieni z 1990 (CIA-Books-Svaro), specjalista od historii Gdańska, miłośnik Chodowieckiego, kolekcjoner dawnych rycin. To właśnie on pieczołowicie badając plany i mapy, a także wędrując po Biskupiej Górce zwrócił uwagę, że grób Nataniela Wolfa musi się znajdować w miejscu, które ostatecznie okazało się tym właściwym (a warto pamiętać, że wcześniej grób ten próbowano lokować w zupełnie innym miejscu).
I sprawa bardzo ważna: w serwisie GeoGdansk.pl ukazała się mapa "Gelandeplan" z 1927 roku jako jedna z warstw map historycznych. Tutaj podaję bezpośredni link do ortofotomapy z 2022 roku i nałożonego na nią "Gelandeplanu" (tutaj). Adam Drogomirecki odkrył właśnie, że na tej nowo poznanej mapie grób Nataniela Wolfa jest oznaczony tajemniczym małym kwadracikiem. Lokalizacja zgadza się z odkryciem w roku 2019:
![]() |
Opisy na mapie - A. Drogomirecki |
Poniżej odkryta w 2019 roku tablica z grobu N. M. Wolfa - tego odkrycia nie byłoby między innymi dzięki poszukiwaniom źródłowym Adama Drogomireckiego.
![]() |
Źródło: Gedanopedia |
Więcej o odkrywaniu lokalizacji grobu Wolfa już w marcu. A jest to bardzo ciekawa historia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz